
AKADEMIA POLONIJNA MŁODEGO ODKRYWCY
Tytuł projektu: Akademia Polonijna Młodego Odkrywcy
AKADEMIA POLONIJNA W CZĘSTOCHOWIE realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Wiedza Edukacja. Rozwój Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Uniwersytet Młodego Odkrywcy
Dofinansowanie projektu z UE: 306 582,91 zł
Kierownikiem projektu jest dr Agnieszka Jastrzębska
OGÓLNE ZAŁOŻENIA PROJEKTU
Okres realizacji projektu od 2018-10-01 do 2010-08-31
Wybór szkół nastąpi w drodze oceny punktowej, dokonanej dla wszystkich szkół, z których uczniowie zostaną zgłoszeni do projektu. Współpraca zostanie nawiązana z co najmniej sześcioma szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi zarówno z terenów miejskich, jak i wiejskich.
Idea projektu jest wynikiem współpracy Akademii Polonijnej z licznymi szkołami województwa śląskiego i jest odpowiedzią na często sygnalizowaną przez nauczycieli potrzebę działań dydaktycznych środowiska akademickiego dla młodzieży szkolnej.
Dzięki działaniom podjętym w projekcie, rozszerzone zostaną wiedza i umiejętności uczniów, a także podniesione zostaną ich kompetencje społeczne.
ODBIORCY PROJEKTU
– 50 (25 K; 25 M) os. w wieku 10-12 lat – POSZUKIWACZE;
– 85(42 K; 43 M) os. w wieku 13-16 lat – NAUKOWCY
! w tym co najmniej 5 osób z niepełnosprawnością
Projekt obejmuje również 170 os. rodziców
W projekcie udział mogą wziąć całe klasy lub grupy uczniów wyłonione przez nauczycieli w ramach wewnętrznego naboru przeprowadzonego w szkole.
Łącznie w projekcie weźmie udział 170 uczniów z 8 zwycięskich grup.
CEL PROJEKTU
Działania zmierzające do osiągnięcia celu głównego będą realizowane przez pracę grupową uczestników projektu, co udoskonali umiejętność pracy zespołowej jego uczestników i rozszerzy ich kompetencje społeczne.
REKRUTACJA
Za zgłoszenie spełniające wymogi projektu uważa się zgłoszenie poprzez formularz zgłoszeniowy (zał. 1), zawierające wypełnione wszystkie rubryki i przesłane najpóźniej w dniu lipca 2018 do godz. 16.00.
Zgłoszenia może dokonać dyrektor szkoły. Zgłoszenie obejmuje: nazwę szkoły, pełne dane adresowe szkoły, nazwisko i adres mailowy nauczyciela koordynującego. W zgłoszeniu zaznaczyć o która grupa miałaby zostać utworzona
Zgłoszenia będą przyjmowane drogą mailową pod adresem odkrywcy@ap.edu.pl
Każde zgłoszenie zostanie ocenione przez komisję złożoną z osób, będących członkami zespołu projektowego. Na podstawie tych ocen, wyrażonych liczbą punktów, zostanie zestawiona lista grup zakwalifikowanych do uczestnictwa w projekcie (osiem grup – każda z innej szkoły) oraz lista rezerwowa.
W tworzeniu listy rankingowej będą brane pod uwagę trzy kryteria:
- obszar, w którym znajduje się dana szkoła. Poszczególne szkoły uczestniczące w projekcie powinny znajdować się w różnych częściach obszaru m. Częstochowy i pow.: będzińskiego, częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego, tarnogórskiego, zawierciańskiego.
- W przypadku zgłoszenia większej liczby szkół, pierwszeństwo będą mieć szkoły wiejskie (zakłada się udział w głównej grupie czterech takich szkół, aby co najmniej połowa uczestników projektu pochodziła z obszarów wiejskich) lub szkoły z mniejszych ośrodków, ponieważ ich uczniowie mają na co dzień mniejsze możliwości uczestniczenia w zajęciach organizowanych przez szkoły wyższe,
- oczekiwania zgłaszającej się szkoły co do zajęć.
Szczegóły dotyczące systemu przyznawania punktów przedstawiamy w regulaminie (zał 2). Wyniki naboru zostaną ogłoszone w dniu 26.09 2018 r. na stronie internetowej Akademii Polonijnej; Wybrane szkoły zostaną także powiadomione drogą mailową.
Po zakwalifikowaniu szkół do projektu, Akademia Polonijna nawiąże z każdą z nich formalną współpracę poprzez podpisanie umowy.
Szczegółowy opis projektu znajduje się załączniku 3.
Ewentualne pytania dotyczące projektu, w tym rekrutacji, należy kierować na adres mailowy
Zał. 1 Formularz zgłoszeniowy APMO
Zał. 2 Regulamin rekrutacji APMO
Zał. 3 Informacje o projekcie
ROZTRZYGNIĘCIE NABORU DO PROJEKTU