
Akademia Polonijna w Częstochowie w okresie od 08.01.2018 do 30.09.2020 realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Podniesienie jakości kształcenia praktycznego dla pielęgniarek Akademii Polonijnej w Częstochowie poprzez utworzenie Centrum Symulacji Medycznej”.
Celem projektu jest podniesienie jakości kształcenia na kierunku pielęgniarstwo Akademii Polonijnej w Częstochowie, poprzez wdrożenie programu rozwojowego kształcenia praktycznego metodą symulacji medycznej. Projekt przyczyni się do poprawy jakości kształcenia poprzez realizację kompleksowego programu rozwojowego uczelni, oraz utworzenie i utrzymanie monoprofilowego centrum symulacji medycznej. Projekt pozwoli dostosować program kształcenia do potrzeb i oczekiwań rynku, wzmocni praktyczne przygotowanie przed dyplomowe studentów, oraz przełoży się na wzmocnienie potencjału uczelni.
Proponowane działania pomogą wesprzeć kompetencje pielęgniarskie, które w przyszłości będą stanowiły o konkurencyjności tej grupy w zakresie bezpieczeństwa i profesjonalizmu wykonywanych przez nią usług.
W ramach projektu zostanie zrealizowane:
- przygotowanie programu rozwojowego uczelni, w tym utworzenie i zakup wyposażenia do Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej.
- przygotowanie kadry do prowadzenia zajęć i administrowania MCSM.
- dostosowanie treści nauczania i programów kształcenia oraz realizowanych efektów kształcenia, do przygotowania i prowadzenia zajęć symulacyjnych.
- uczestnictwo studentów w wewnętrznych i międzyuczelnianych zawodach symulacyjnych.
- przeprowadzenie zajęć dodatkowych i warsztatów interdyscyplinarnych dla studentów.
- przygotowanie bazy scenariuszy symulacyjnych, podręcznika symulacji oraz aplikacji wspomagającej nauczanie.
- przygotowanie i wdrożenie programu standaryzowanych pacjentów.
- rozpoczęcie kształcenia obowiązkowego z wykorzystaniem metod symulacyjnych.
Wsparciem w projekcie objętych zostanie 163 osoby, w tym 144 studentów/ek (130 kobiet i 14 mężczyzn) kształcących się na kierunku pielęgniarstwo oraz 19 pracowników uczelni, w tym:
-
kadra dydaktyczna – 9 osóbp
-
personel zarządzający – 4 osoby
-
kadra dydaktyczna – 9 osóbp
-
personel techniczny – 4 osoby
-
pacjenci standaryzowani – 2 osoby
Wartość projektu: 2 210 843,60 zł
Wartość dofinansowania z UE: 1 863 298,98 zł