Cykliczne inicjatywy polonijne

KONGRES ŚWIATOWEGO STOWARZYSZENIA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO POLONII

Rokrocznie Światowe Stowarzyszenie Dziedzictwa Kulturowego Polonii organizuje Kongresy, które są przestrzenią spotkania osób zaangażowanych w życie Polonii oraz w badania nad diasporą polską w świecie.

Organizatorzy każdorazowo wskazują na problematykę Polaków poza granicami kraju w historycznej i aktualnej perspektywie, korespondującą z przypadającymi rocznicami oraz ogólnopolskimi akcjami itp.

POLONIJNY FESTIWAL MULTIMEDIALNY “POLSKIE OJCZYZNY”

Polonijny Festiwal Multimedialny – Polskie Ojczyzny powstał w oparciu o doświadczenia dwóch niezależnych inicjatyw – organizowanego od roku 2004 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego “Polskie Ojczyzny” w Akademii Polonijnej w Częstochowie oraz Polonijnego Przeglądu Multimedialnego organizowanego w latach 2004 i 2005 w Warszawie jako impreza towarzysząca Międzynarodowemu Katolickiemu Festiwalowi Filmów.

Festiwal promuje filmy, programy telewizyjne i radiowe oraz programy multimedialne, w tym strony internetowe, których tematem stają się dokonania naszych rodaków na całym świecie, zwłaszcza w dziedzinie kultury. Multimedia mają też uwydatnić rolę Polonii w nowych ojczyznach, w miejscu „tworzenia nowej rzeczywistości”.

Poprzez dzieła twórców Festiwal ma ukazać bogactwo historycznego dorobku, w tym działania Polonii i Polaków za granicą na rzecz podtrzymywania tożsamości narodowej, kultywowania języka, kultury i tradycji kraju Ojców.
Kongres Polonii

MIĘDZYNARODOWY KONGRES ŚWIATOWEGO STOWARZYSZENIA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO POLONII ORAZ POLONIJNY FESTIWAL MULTIMEDIALNY POLSKIE OJCZYZNY Częstochowa, 11-13 października 2013r.

p>Szanowni Państwo,

Mam zaszczyt zaprosić na VIII MIĘDZYNARODOWY KONGRES połączony z POLONIJNYM FESTIWALEM MULTIMEDIALNYM “POLSKIE OJCZYZNY” organizowany przez ŚWIATOWE STOWARZYSZENIE DZIEDZICTWA KULTUROWEGO POLONII oraz FUNDACJĘ POLSKA – EUROPA – POLONIA w Warszawie.

Ta cykliczna inicjatywa ma na celu integrację środowisk polonijnych z całego świata. Obecność przedstawicieli polskiej nauki, kultury sprzyja pogłębieniu dyskursu międzykulturowego, jednocześnie podtrzymaniu dziedzictwa kulturowego Polonii oraz wiedzy o Polsce.

Myślą przewodnią tegorocznego Kongresu jest refleksja o Polonii Australijskiej w celu uczczenia najwybitniejszego jej przedstawiciela Pawła Edmunda Strzeleckiego.

„ Rok 2013 Rokiem Strzeleckiego – Polonii Australijskiej. Współczesna migracja Polaków w świecie”. Ten wybitny Polak, odkrywca, badacz, geolog, podróżnik przyczynił się do rozwoju myśli naukowo-technicznej Polonii w Australii.

W ramach Kongresu odbędzie się już tradycyjnie Polonijny Festiwal Multimedialny –„Polskie Ojczyzny 2013”. Festiwal promuje filmy, programy telewizyjne i radiowe oraz programy multimedialne, w tym strony internetowe, których tematem stają się dokonania naszych rodaków na całym świecie, zwłaszcza w dziedzinie kultury. Multimedia mają też uwydatnić rolę Polonii w nowych ojczyznach, w miejscu „tworzenia nowej rzeczywistości”.

Poprzez dzieła twórców Festiwal ma ukazać bogactwo historycznego dorobku, w tym działania Polonii i Polaków za granicą na rzecz podtrzymywania tożsamości narodowej, kultywowania języka, kultury i tradycji Kraju Ojców.

Z poważaniem,
Ks.prof.nzw.dr hab.dr.h.c Andrzej Kryński

Prezes

Komitet Organizacyjny
Kongresu Polonii

kongrespolonii@ap.edu.pl
34/368-42-08

Strona w przebudowie

Aktualnie prowadzone są prace modernizacyjne strony głównej Akademii Polonijnej. W przypadku wszelkich pytań prosimy o kontakt.

Ciasteczka

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.